TIPY & ODKAZY

Návod, jak vytvořit, vytisknout a poslat Dopis od Ježíška

DOPIS
1. Datum. Nezapomeňte na datum. Buď můžete použít konkrétní datum, nebo jen měsíc a rok, nebo např. Vánoce a rok.
2. Oslovení. Použijte to, co je Vám nejbližší. Oslovit můžete jménem nebo i přezdívkou. Pro děti doporučujeme například „Milá Anežko“, „Ahoj Kubíku“, nebo pro více dětí „Milá Andulko a Honzíku.“ Pro dospělého můžete použít vtipnější tvar nebo i přezdívku.
3. Vlastní obsah dopisu. Můžete koncipovat jako výchovně-motivační text. Ježíšek se dívá a sleduje, zda se chová, jak má, chválí a potvrzuje, že se s dárky určitě zastaví. Také můžete vymyslet malou mini-pohádku, nebo dopis využít jako rozšíření povědomí např. o českých vánočních zvycích. Inspirovat se můžete na www.dopisodjeziska.cz.
4. Podpis. Ježíšek, Santa nebo Děda Mráz. Zde záleží na tom, kdo u vás doma chodí s dárky.
5. PS. Tato část je ideálně určena např. k vyřízení pozdravu kamarádovi. Proč? Dopis tím získá na větší důvěryhodnosti, že tohle všechno Ježíšek ví. Dále je možné PS využít pro pochvalu, nebo drobné pokárání. Pokud chcete dítě pokárat, použijte jemnou formu a ideálně pokárání vyvažte nějakou pochvalou. Např. „A jsem moc rád, jak hezky pomáháš mamince v kuchyni, ale s tím nepořádkem v pokojíčku by to chtělo něco udělat!“
6. Jaké další informace můžete v dopise zmínit. V dopise můžete také přislíbit, že Ježíšek přinese dítěti tu a tu žádanou hračku. Ovšem pozor, toto raději slibujte pouze v případě, že zmíněnou hračku už máte v bezpečí Vaší vánoční skrýše.

OBÁLKA
1. Adresa. Adresu natiskněte, pokud nemáte zkušenost s tiskem obálek, napište adresu ručně. Adresa by měla obsahovat jméno dítěte, ulice, číslo popisné, PSČ a město, případně stát. Nezapomeňte na dopis nalepit známku.
2. Známka. Na velkou obálku (C5 – přeložená A4) pro Českou republiku Vám stačí známka „A“ (prioritní), nebo "B" (běžná do 3-5 dnů) . Využijte pravidelnou nabídku vánočních známek České Pošty.
3. Razítko. Můžete si vyrobit svoje vlastní, nebo jen využít krásné Vánoční razítko z Pošty Boží Dar, která každý rok vydává razítko nové a poslat dopis touto cestou.

FORMÁTOVÁNÍ A JAK TISKNOUT
1. Formát. Dopis je ideální na na papíře velikosti A4. Z našeho eshopu můžete některé mít i s formátem "Letter" (který je o něco menší). Z naší výroby či dovozu jsou papíry o něco silnější, než běžný papír, přesto jsou vhodné pro dotisk na domácí tiskárně. Obálky jsou zpravidla ve formátu C5 nebo DL (podlouhlá).
2. Font. Vyzkoušejte si několik různých druhů písma a vyberte si hezké a čitelné pro děti. Pozor, font někdy může změnit velikost celého dopisu!
3. Nastavení tiskárny. Při nastavení tiskárny si zkontrolujte nastavení velikosti papíru na „A4“ nebo „Letter“ a pokud máte možnost, nastavte tisk na středně silný papír (110g), ale tiskne dobře i na standartní nastavení. Pro obálku vyberte obálku, velikost C5, nebo DL.
4. Nastavení okrajů. Při vytváření textu si nastavte okraje tak, abyste tiskli mimo motiv obrázku na papíru. 
5. Pokusný tisk: Před samotným tiskem si vždy udělejte pokusný tisk na běžný bílý papír, abyste se ubezpečili, že máte všechna nastavení správně. Obálku rovněž doporučujeme vytisknout pokusně na běžný papír a zkontrolovat, že máte správné nastavení na obálku. Pokud budete mít strach tisknout obálku, můžete adresu napsat ručně.

JAK ZÍSKAT RAZÍTKO BOŽÍHO DARU
Až budete mít dopis i obálku hotové, zkontrolované, nalepte na obálku známku. Obálku vložte do další (běžné obálky) a tu pošlete na adresu pošty Boží Dar:


Pošta Boží Dar
362 62 Boží Dar

Pracovníci pošty dopis z obálky vyndají, orazítkují a pošlou na adresu příjemce dopisu běžnou poštou do pár dnů.


KDY DOPIS POSLAT
Pošta na Božím Daru se zpravidla otevírá první pracovní den v prosinci. Pokud jej tam pošlete jako obyčejné psaní, počítejte s tím, že přibližně do týdne jej budete mít zpět.

UKÁZKA UNIVERZÁLNÍHO TEXTU (můžete použít a libovolně obměnit, či doplnit)

Prosinec 2022

Milý Honzíku,


tak už tu brzy budou opět Vánoce!
Právě jsem si prohlížel svůj seznam dětí, které byly letos hodné, a všiml jsem si,
že Ty jsi byl tento rok obzvláště hodný!
Proto Ti posílám tento dopis, abys věděl, jak velkou radost mi to udělalo. A abys také věděl, že už se velice těším, až se na Štědrý den zastavím u Vás doma a nechám Ti pod stromečkem spoustu dárečků. Skoro všechny už mám připravené a pro Tebe jich je tam opravdu hodně!
Tak se na Štědrý den určitě nezapomeň podívat z okna, jestli mě náhodou nezahlédneš na obloze.

 
Tvůj Ježíšek

 
P.S. Moc Ti děkuji za dopis, který jsi mi poslal. Byl moc krásný. Je vidět, že jsi šikovný kluk a já se budu snažit Ti některá přáníčka splnit. A nezapomeň ode mě pozdravovat Martinbr>

Kontakt

info@dopisodjeziska.cz

+420 604 210 139

TWINKLES s.r.o. , Mazovská 4779, Praha 8

9.00 - 17.00 (od pondělí do pátku)
v sezoně odpovídáme i během víkendu

Tyto webové stránky jsou produktovým webem projektu Pošta pro děti. Provozované Andreou Růžičkovou. Marketing a technickou podporu zajišťuje Twinkles s.r.o.

Copyright 2021 © Andrea Růžičková. Všechna práva vyhrazena.

Page Created with OptimizePress